havuc.gen.tr https://www.havuc.gen.tr Havuç, Havuç Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, havuc.gen.tr Wed, 30 Apr 2014 00:00:00 +0000 Wed, 18 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Kremalı Havuç Çorbası https://www.havuc.gen.tr/kremali-havuc-corbasi.html Mon, 26 Nov 2018 12:25:24 +0000 Kremalı havuç çorbası, çoğu kişinin alışık olmadığı çorba tariflerinden biridir. Ancak çorbanın yapımında kullanılan havuçların bol A vitamini içermesi ve içeriğinde kullanılan kremanın dayanılmaz lezzeti bu tarifi d Kremalı havuç çorbası, çoğu kişinin alışık olmadığı çorba tariflerinden biridir. Ancak çorbanın yapımında kullanılan havuçların bol A vitamini içermesi ve içeriğinde kullanılan kremanın dayanılmaz lezzeti bu tarifi denemeniz için sizi teşvik edecek. Kışın havucun bol olduğu zamanlarda kremalı havuç çorbasını özellikle çocuklarınız için yapmalısınız. Ancak havucun şeker oranı yüksek olduğundan, çorba ne kadar lezzetli olsa da şeker hastaları fazla tüketmemelidir. Buzdolabında hazır bir paket kremanız bulunuyorsa, hemen çorbanızı yapabilirsiniz. Bu kadar pratik bir çorbanın, bu derece lezzetli olmasına siz bile şaşıracaksınız. Dilerseniz çorbayı her beraber hazırlayalım. Hepinize kolay gelsin.

Kremalı havuç çorbası için gerekli malzemeler
 • 5 adet orta boyda havuç
 • 3 yemek kaşığı un
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 paketin yarısı çiğ krema (Paketler 200 ml)
 • Yeteri kadar tuz ve karabiber
 • Yaklaşık 4,5 su bardağı su
Kremalı Havuç Çorbası
Kremalı havuç çorbası yapımı

Önce havuçları güzelce yıkayarak, kabukları hafifçe kazıyın. Bunları orta büyüklükte parçalara doğrayarak, tencereye koyun. İçine çorba için kullanılacak 4,5 su bardağı suyu koyun ve ocakta kaynatmaya başlayın. Havuçlar yeteri kadar yumuşayınca, suyun içinden havuçları kevgirle çıkarın. Ancak suyu dökmeyin. Çorbayı bunun hazırlayacağız.

Havuçları ister bir çatalla iyice ezin, isterseniz direkt rondodan geçirin. Püre haline gelince havuçları kenarda bekletin. Çorbayı pişireceğiniz tencereyi ocağın üzerine alın. İçine tereyağını koyarak eritin. Unu koyarak kavurmaya başlayın. Ardından havuçları haşladığınız suyu tencereye dökün. havuç püresini de koyarak karıştırın. Çorba iyice özdeşleşinceye kadar karıştırmanız gerekir. Pürüzsüz bir kıvam alınca, içine tuzunu, karabiberini ve kremayı koyarak, birkaç dakika kadar kaynatın. Daha sonra kremalı havuç çorbasını ocaktan indirebilirsiniz. Çorba kaselerine alarak, üzerlerine dereotu koyarak servis yapabilirsiniz. Dumanı tüten sıcak bir çorba kışın oldukça hora geçecektir.

Afiyet olsun.
]]>
İncir Havuç Kürü https://www.havuc.gen.tr/incir-havuc-kuru.html Mon, 26 Nov 2018 19:07:39 +0000 İncir havuç kürü, Son zamanlarda yaygınlaşmış bir kür dür ve bir çok kişi bu kürü kolay hamile kalabilmek için hazırlayıp tüketmektedirler. Adet düzensizliği yaşayan bayanlar ve hamile kalmakta zorluk çekenler veya hamil İncir havuç kürü, Son zamanlarda yaygınlaşmış bir kür dür ve bir çok kişi bu kürü kolay hamile kalabilmek için hazırlayıp tüketmektedirler. Adet düzensizliği yaşayan bayanlar ve hamile kalmakta zorluk çekenler veya hamile kalamayanlar için oldukça faydalı bir kürdür. İncir havuç kürü yumurta rezervi azalmış bayanlarda sorunu ortadan kaldırıp hamileliği kolaylaştırmaya yarayacak bir kürdür. Bayanlarda yumurta gelişimi ağır işliyor veya yumurtada çatlama yok ise incir havuç kürü olumlu sonuçlar doğuracaktır. Aynı zamanda yeni doğum yapmış bayanların anne sütü artırır ve bebeğin gelişimini sağlar. Bağışık sistemini güçlendirir, bayanlarda adet düzensizliğine iyi gelecektir. İnciri ayrı kür olarak tüketmekte mümkündür. Fakat havuç kürü ile birlikte tüketildiği taktirde hem adet düzensizliğini önler ve düzene koyar hemde bayanlarda yumurtlama döneminde yumurtalarının güçlenmesine ve çatlayıp hamile kalmasına oldukça faydalı olacaktır. Son zamanlarda TV kanallarında bir çok defa bitkilerin profesörü İbrahim saraç olunun da sıkça dile getirdiği kürler olarak bilinmektedir ve birçok kişi tarafından uygulanıp olumlu sonuç alınmaktadır. Şimdi sıra geldi bu mucizevi kürlerin tarifini vermeye.

İncir kürü ve havuç kürü nasıl hazırlanır: Öncelikle kür hazırlamak için kullandığımız kuru incirlerin üzerinde pudra şekeri olmamasına dikkat etmeliyiz. Havuçların taze olması ve yumuşamamış olması gerekmektedir. 9-10 adet kuru inciri yıkayıp yarım litre su ile kaynatıyoruz. Kanatırken mutlaka ağzını kapalı tutmak gerekir. Kaynattığımız kürü bir kenara koyup ılımaya bırakalım ve havuç kürünü hazırlayalım 3 adet iri boy havucu aynı şekilde yarım litre veya biraz fazla su ile ağzı kapalı bir şekilde haşlıyoruz. Yaklaşık 20 dakika haşladığımız havuçları bir kenara koyup ılımaya bırakıyoruz. Daha sonra her iki kürü de ayrı ayrı süzüp daha sonra birleştirip tüketebiliriz. 
İncir Havuç Kürü
İncir havuç kürünün tüketim miktarı ve tüketim sebepleri: Adet düzenlemek ve kolay hamile kalmak isteyen bayanlar için en doğal tedavi yöntemi olan kürleri kullanmak için belirli bir ölçü ve zamanı bulunmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi ayrı ayrı hazırlanan kürleri birleştirip gün içerisinde 1,5 su bardağı tüketilmelidir. İster ikiye bölünüp isterse bir defada fakat yemeklerden yarım saat önce tüketilmelidir. Bu kürler en az 25 en fazla 50 gün tüketildiği taktirde olumlu sonuçlar almak kaçılınmazdır. Kullanımda tek dikkat edilmesi gereken şey adet günlerinde kullanılmaması ve verilen miktarın üstüne çıkılmaması. Özellikle şeker hastalarının kullanımı sağlık açısından sakıncalı olmaktadır. Unutmamamız gereken bir husus bizleri yaratan Allah'ın bizler için doğada bir çok mucize bulundurmasıdır. Bizlere düşen bunları kullanmak ve her ne istiyorsak Allah'tan istemektir. Tedbir kuldan taktir Allah tandır. Allah'a emanet olun.
]]>
Hamilelikte Havuç https://www.havuc.gen.tr/hamilelikte-havuc.html Tue, 27 Nov 2018 01:27:31 +0000 Hamilelikte havuç, tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır. Havuçta bulunan bazı vitamin ve mineraller sayesinde bebeğin ve annenin vücudu için gerekli olan bu ihtiyaçlarını bu meyveden karşılaması mümkündür. Hamilelikte havuç, tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır. Havuçta bulunan bazı vitamin ve mineraller sayesinde bebeğin ve annenin vücudu için gerekli olan bu ihtiyaçlarını bu meyveden karşılaması mümkündür.

Havuçta bulunan A vitamininin gebelikte faydaları

Havuçta bulunan A vitamini sebebiyle anne karnında ki bebeğin cilt, diş, gövde kemiklerinin düzgün bir şekilde gelişmesine katkı sağlayacağı belirtilmiştir.  Ayrıca gebelik esnasında oluşan kabızlığı da giderdiği belirtilmektedir Ancak A vitamini içerdiği için havuç fazla tüketilmesi halinde vücutta depolanmasından dolayı bebeğin zarar görmesine yol açabilir. Günde bir tane havuç tüketmesi faydalı olur.

Havucun hamilelikte organlar üzerinde etkisi

Havuç kan yapıcı özelliği sebebiyle vücuda kuvvetlendirici etkisiyle katkı sağlar. Havuç mide ve bağırsağın hızlı çalışmasına yardımcı olurken; karaciğeri kuvvetlendirici etkisiyle önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca gebelik esnasında bulunan bağırsak problemlerine de oldukça faydalı olur. Havucu tüketemeyen hamile bayanların havuç suyunu tüketmesi de faydalıdır. İçerdiği A vitamini sayesinde karaciğeri kuvvetlendiren yapısı mevcutken; burada oluşan hasarları da tamir ettiği görülmüş. Ayrıca havuç gebelik esnasında oluşan yorgunluk gibi hislerin azalmasını sağlar ve idrarda bulunan ve tuzlar gibi zehirli gıdaların dışarı atılmasına katkı sağlar. 

Havucun hamilelikte cilde etkileri

Ayrıca havuç içerdiği vitaminler sebebiyle hamilelik sırasında oluşan ciltteki bozuklukların ve vitamin eksikliğinin giderilmesinde destek olur. Ayrıca göğüslerde bulunan ağrıların giderilmesine katkı sağlar. Havuç içerdiği vitaminler sayesinde damar sertliği gibi oluşan problemlerin giderilmesinde fayda sağlar.
Hamilelikte Havuç
Havucun gebelikte unutkanlık üzerinde etkisi

Ayrıca hamilelik esnasında oluşan unutkanlık gibi problemlerin giderilmesinde katkı sağlar havuç Alzheimer karşı önleyici bir bitkidir ve tedavi edici özelliği olarak da kullanılmaktadır. Gebelik esnasında oluşan unutkanlık gibi vitamin eksikliği nedeni ile kaynaklanan hastalığın tedavisini sağlar. Ayrıca hamilelik esnasında bulunan çarpıntıları ve kalp rahatsızlıklarına azaltmadaki etkisiyle tüketilmesi tavsiye edilir. Havuç suyunun önemli özelliği yemek borusu ve midede bulunan yanma gibi problemler ile gebelik esnasında bu problemlerin geçmesi için kullanılması tavsiye edilir. Hamilelikte mide yanması, mide ekşimesi gibi problemler yaşayan kişilerin havuç suyu veya havucu tüketmesi son derece sağlıklıdır. Ayrıca havuçta bulunan vitaminler sayesinde kanser gibi risklerin azaldığı kanıtlanmıştır. İçerdiği vitaminler sebebiyle antioksidan özelliği ile gebelik esnasında ki bu vitaminlerin karşılanmasına destek olur. Ancak her şeyin fazla olduğu gibi havucun da gebelik esnasında fazla tüketilmesinin sakıncaları olabilir. Bu sebepten dolayı günlük havuç tüketiminin bir öğün yapılması bebek ve anne sağlığı için önemlidir. Sürekli havuç tüketmek de vücuda gereksiz enerji ve vitamin deposu edeceği açısından bazı sakıncalara sebep olabilir.
]]>
Havuç Kaç Kalori https://www.havuc.gen.tr/havuc-kac-kalori.html Tue, 27 Nov 2018 17:00:23 +0000 Havuç Kaç Kalori, Havuç; Maydanozgiller familyasından olup, anayurdu Asya ve Orta Avrupa'dır. Uzunca koni biçiminde ve etli olan kökü sebze olarak kullanılır. Genelde rengi kırmızı olan sebzelik, turuncu, sarı, beyaz ol
Havuç Kaç Kalori, Havuç; Maydanozgiller familyasından olup, anayurdu Asya ve Orta Avrupa'dır. Uzunca koni biçiminde ve etli olan kökü sebze olarak kullanılır. Genelde rengi kırmızı olan sebzelik, turuncu, sarı, beyaz olanlar ise sofralık iki gruba ayrılmaktadır. Bol miktarda mineral ve vitamin içeren havucun vücut sağlığına sayılamayacak kadar çok faydası bulunmaktadır. Kalori değeri oldukça düşük olduğundan diyet yapanlar rahatlıkla  tüketebileceği bir sebzedir. Bir adet havuç ortalama 100-150 gram arasında gelmektedir. Bunun ortalaması alındığında (120 gram)  51,6 kalori gelmektedir. Kilosunu kontrol altında tutmak isteyenlerin gönül rahatlığıyla yiyebileceği türden bir besindir. Kalori değeri düşük olan havuç A, C ve K vitaminleri potasyum çinko ve bakır mineralleri bakımından da oldukça zengindir. Havuç, diyet yapanların rahatlıkla kalori yönünde düşüklüğü sayesinde rahatlıkla tüketebilirler. kiloya etkisi pek olmayan havuç mineral yönünden de zengindir. Salatalarda, garnitürler de ve yemeklerde de kullanılabilir.

Faydaları; Uzmanlar kötücül tümör başta olmak üzere, yakalanma riskini en aza indirdiğini ve birçok kanser hastalığının oluşumunu da engellediği yaptıkları araştırmalar sonucu tespit ettiklerini belirtmişlerdir. Bunun yanında barındırdığı A vitamini sayesinde gözlerin kuvvetlenmesini sağladığını, A ve C vitamini sayesinde cildin doğal görünüme, pürüzsüz bir görünüm kazanmasını ve hücreleri yenilediğini. Zihni açtığını unutkanlık oranını azalttığını, yemek borusunda ve midede oluşan yanmaları giderdiğini belirtmişlerdir. Ayrıca lif bakımından zengin olduğundan kolon kanserinin tedavisinde de önerilen bir sebze türüdür. Kansızlık sorunu olan bireylerin yemesinde faydaları vardır. Kandaki besinlerle alınan sterol değerini düşürür. Damarları yumuşatan havuç kalp rahatsızlıklarına faydalıdır. Cildi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı korur. Erken yaşlanmanın önüne geçerek daha genç görünmeyi sağlar. Kronik baş ağrılarına karşı olumlu etkisi bulunmaktadır. Böbrek ağrılarını ve bağırsakta oluşan iltihapların giderilmesinde yardımcı etkiye sahiptir. Diş etini güçlendirir, anne sütünü artırır. 

Zararları; Aşırı miktarda havuç tüketimi karaciğer tahribatına, hasar görmesine, cildin sararmasına neden olabilmektedir. Diyabet hastalarının havuç tüketiminde içerdiği şeker miktarının yüksek sevide olmasından dolayı dikkatli olmaları gerekmektedir. Ayrıca yüksek miktarda A vitamini vücuda alınması zehirlenmeye neden olabilmektedir.
Havuç Kaç Kalori
Kalori ve Besin Değerleri; Değerler 100 gram üzerinden verilmiştir.
 • Kalori ; 41.3 kcal
 • Tam Yağ; 0,2 g
 • Trans Yağ; 0 g
 • Kolesterol; 0 g
 • Sodyum; 69 mg
 • Potasyum; 320 mg
 • Karbonhidrat; 10 g
 • Protein; 0,9 g
 • Diyet Lifi; 2,8 g
 • Şeker; 4,7 g
 • Kalsiyum; 33 mg
 • Demir; 0,3
 • Magnezyum; 12 mg
 • A vitamini 16,70 mg
 • C vitamini; 5,9 mg
 • D vitamini; 0 
 • B 6 vitamini; 0,1
 • B 12 vitamini; 0 
 • 1 kase dilimlenerek pişirilmiş havuç; 82 kalori
 • Konserve havuç 1/2 kase 28 kalori
 • 1 litre havuç suyu 400 kalori 
Havuç kalori bakımından diyet programı listelerinde tüketilmesinde sakınca görülmeyen bir sebzedir. Sebze ve meyveleri sadece formda kalmak için değil de sağlıklı beslenmek için tüketilmelidir.
]]>
Yoğurtlu Havuç Salatası https://www.havuc.gen.tr/yogurtlu-havuc-salatasi.html Wed, 28 Nov 2018 07:57:04 +0000 Yoğurtlu Havuç Salatası, yoğurt eşliğinde hazırlanmış olan havuç salatası özellikle hanımların günlerinde vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir. Sadece yoğurtla hazırlayabileceğiniz havuç salatasının içerisine isterseniz Yoğurtlu Havuç Salatası, yoğurt eşliğinde hazırlanmış olan havuç salatası özellikle hanımların günlerinde vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir. Sadece yoğurtla hazırlayabileceğiniz havuç salatasının içerisine isterseniz mayonezde ekleyebilirsiniz. Çünkü mayonez havuç salatasına oldukça farklı bir lezzet veriyor. Ancak herkes havuç salatasının içine sarımsak eklemeyi pek sevmiyor, fakat sağlık açısından çok faydalı olan sarımsağı mutlaka yemeklerde ya da bu tür salataların içerisine ekleyerek tüketmek çok daha faydalıdır. Ayrıca havuç salatasının içine bir miktar ceviz eklediğiniz zaman hem lezzetine lezzet katabilir, hem de sevdiklerinize bu pratik ve kolay hazırlanan salatayı ikram edebilirsiniz. Yoğurtlu havuç salatasının içerisine eklemiş olduğunuz ceviz barındırmış olduğu vitaminler bakımından ve protein açısından zengin olan en faydalı yiyeceklerin başında gelmektedir. Hatta çocuklarınıza bu besleyici salatayı farklı şekillerde mesela salatayı koyduğunuz tabağınızın üzerine birkaç malzemeyle yüz resmi çizerek daha cazip bir hale getirebilirsiniz. Artık havuç salatasının dekor ve süsleme işi sizin düşüncenize bağlıdır. Bu şekilde hazırladığınız zaman havuç salatası hem lezzet olarak görsel olarak da farklılık yaratmaktadır. 

Yoğurt İle Hazırlanan Havuç Salatası, arkadaşlarınızla beş çayında havuç salatasının yanına farklı lezzetler hazırlayarak hoş vakitler geçirebilirsiniz. Aslında yoğurtlu havuç salatası akşam yemeklerinde de sofralarda yerini almaktadır. Hatta misafirleriniz geldiği zaman klasik olan yeşil salata yerine yoğurtlu havuç salatası hazırlayabilirsiniz. Yoğurtlu havuç salatasını diyet yapan kişilerde tüketebilir, fakat içerisine mayonez eklemeden tüketmelidir. Mayonez yoğurtlu havuç salatasını kalori bakımından yükseltmektedir. Bu nedenle sade yoğurt kullanarak havuç salatası ve az miktarda ceviz içi ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde sizi hem tok tutacaktır hem de daha sağlıklı bir besin kaynağı haline gelecektir.  

Yoğurtlu Havuç Salatası İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 kilogram havuç
 • 2 su bardağı yoğurt
 • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 su bardağı mayonez
 • 1 su bardağı ceviz içi
 • Yeterli miktarda tuz
Yoğurtlu Havuç Salatası
Yoğurtlu Havuç Salatasının Hazırlanışı, öncelikle havuçları yıkayalım ve ardından kabuklarını aparat ile soyduktan sonra rendeleyin. Rendelenen havuçları tavanın içerisine alalım ve sıvı yağı ekleyerek yumuşayana kadar orta dereceli ateşte kavuralım. Havuçların rengi döndükten sonra ocağın altını kapatalım ve soğuması için bırakalım. Bu arada derin bir kasenin içerisine yoğurdu, mayonezi, tuzunu ve soğumuş olan havuçları da ekleyerek karıştıralım. Cevizleri rondodan geçirerek küçültelim ve havuç salatasını hazırladığımız kasenin içine dökelim. Hazırladığınız yoğurtlu havuç salatasını sunum için servis tabağına alalım. Afiyet olsun.
]]>
Havuç Turşusu https://www.havuc.gen.tr/havuc-tursusu.html Wed, 28 Nov 2018 15:06:25 +0000 Havuç Turşusu; Kış ayları için vazgeçilmez olan turşuyu, sevmeyen çok azdır. Bir çok sebze ile yapılabilen turşuyu, hazır almak istemeyenler ve evde yapılan turşu lezzetini sevenler için, her sene yapmış olduğum havuç tur Havuç Turşusu; Kış ayları için vazgeçilmez olan turşuyu, sevmeyen çok azdır. Bir çok sebze ile yapılabilen turşuyu, hazır almak istemeyenler ve evde yapılan turşu lezzetini sevenler için, her sene yapmış olduğum havuç turşusu tarifimi, sizinle de paylaşmak istedim.

Malzemeler;
 • 1 litre sirke
 • 1 paket limon tuzu
 • 7-8 diş sarımsak
 • Kaya tuzu
 • 3 kg havuç
Havuç Turşusu
Yapılışı; Öncelikle havuçlar temizce yıkanır. Daha sonra enine doğru ikiye bölündükten sonra, bölünen havuçta uzunlamasına ikiye bölünür. Daha sonra büyük bir kasenin içinde, sirke, limon tuzu, tuz ve sarımsak birbirine iyice karıştırılır. Bu tarif, beş kiloluk turşu bidonu için olan bir tariftir. 10 kilogramlık bidon için, malzeme iki katına çıkarılmalıdır. Havuçlar bidona dizildikten sonra, üzerine  hazırlanan karışım dökülür. Üzerini biraz aşması yeterlidir. Daha sonra kapağı sıkıca kapatılarak, kuru ve serin bir yere koyulur. Havuç turşusu kışa hazır haldedir. Havuç turşusu sevenler için mükemmel bir lezzette olan bu tarifi denemelisiniz. Afiyet olsun.
]]>
Kırmızı Havuç https://www.havuc.gen.tr/kirmizi-havuc.html Thu, 29 Nov 2018 02:21:21 +0000 Kırmızı havuç, ya da şalgam olarak bilinen bu havuç türü yüksek antioksidan içerir. Şalgam suyunun hammaddesi olan şalgam yapılan araştırmalara göre insan sağlığı için çok faydalıdır. Kırmızı havuç kış aylarında Kırmızı havuç, ya da şalgam olarak bilinen bu havuç türü yüksek antioksidan içerir. Şalgam suyunun hammaddesi olan şalgam yapılan araştırmalara göre insan sağlığı için çok faydalıdır. Kırmızı havuç kış aylarında elde edilirken, salatalarda da kullanılabilir. 

Kırmızı Havucun Sağlığa Faydaları
 • Kırmızı havuç göz sağlığına oldukça yararlıdır. Gözde oluşabilecek rahatsızlıkları engeller,
 • Mide hastalıklar ve ülserin tedavisinde olumlu sonuçlar verir,
 • Sarılık gibi hastalıklarda yararlıdır,
 • İştah açar,
 • Vereme iyi gelir,
 • Boyun ve özellikle yüz bölgesindeki kırışıkları açar, oluşabilecek kırışıkları engeller,
 • Damar sertliği problemini tedavi eder. Kan dolaşımını rahatlatır. Kalp hastalıklarının görülme riskini azaltır,
 • Dişleri güçlendirir,
 • Cildi canlandırır,
 • Anemi şikayetlerinde kırmızı havuç önerilmektedir,
 • Emzirme döneminde sütün artmasını sağlar,
 • Yüksek antioksidan içerdiğinden vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Vücutta oluşan iltihapları kurutur,
 • Yüksek ateşin düşmesine yardımcı olur,
 • Sindirim sistemini rahatlatır,
 • Kabızlık ve ishal rahatsızlıklarını giderir,
 • Kırmızı havuçta bulunan antioksidanlar turuncu havuca göre çok daha fazladır. Bu nedenle turuncu havuca göre çok daha yararlıdır. 
Kırmızı Havuç]]>
Havuç Reçeli https://www.havuc.gen.tr/havuc-receli.html Thu, 29 Nov 2018 16:34:29 +0000 Havuç Reçeli, Farklı bir reçel tarifi arayanlar için oldukça güzel bir tarif olduğunu söyleyebilirim. Havucun bilinen faydasından dolayı da sağlıkla tüketebileceğiniz ve çocuklarında  sabah kahvaltısında sev
Havuç Reçeli, Farklı bir reçel tarifi arayanlar için oldukça güzel bir tarif olduğunu söyleyebilirim. Havucun bilinen faydasından dolayı da sağlıkla tüketebileceğiniz ve çocuklarında  sabah kahvaltısında severek yiyeceği bir reçel olacaktır. Şimdi havuç reçeli nasıl yapılır bunu tarif edelim.

Havuç Reçeli Malzemeleri
 • 750 gram kadar havuç
 • Üç su bardağı toz şeker
 • İki su bardağı su
 • Bir adet portakalın suyu
 • Bir adet portakal kabuğu rendesi
 • Bir adet kabuk tarçın
 • Dört adet karanfil
 • Bir tatlı kaşığı gül suyu (isteğe bağlı)
 • Yarım limon suyu
Havuç Reçeli
Havuç Reçeli Yapılışı

Havuçları temiz bir şekilde yıkayın ve kabuklarını ince bir şekilde soyun ve rendenin kalın tarafıyla  rendeleyin. Orta büyüklükte olan bir tencere içerisine rendelenmiş havuç, toz şeker, iki su bardağı suyu, portakal suyu, portakal kabuğu rendesi, kabuk tarçın ve karanfili koyun. Kısık ateşte olmak şartıyla ara ara yavaş bir şekilde  karıştırarak havuçlar iyice yumuşayana kadar pişirin. Son işlem olarak da yarım limon suyu ve eğer isterseniz bir tatlı kaşığı gül suyunu da ilave ederek bir beş dakika kadar daha kaynatın ve ocağın altını kapatın. Reçelin içindeki kabuk tarçın ve karanfili çıkarın.  Reçeli istediğiniz boyuttaki kavanozlara doldurun ve serin bir yerde muhafaza edin. Deneyecek olanlara afiyet olsun. 
]]>
Havuç Faydaları https://www.havuc.gen.tr/havuc-faydalari.html Thu, 29 Nov 2018 17:51:32 +0000 Havuç Faydaları, Havuç; Maydanozgiller familyasından olan koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen iki yıllık otsu bir bitkidir. Anadolu'nun farklı yörelerinde pürçüklü, deper oto, yer otu, kızıl ot, yere b Havuç Faydaları, Havuç; Maydanozgiller familyasından olan koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen iki yıllık otsu bir bitkidir. Anadolu'nun farklı yörelerinde pürçüklü, deper oto, yer otu, kızıl ot, yere batan, yere kaçan, bal kamış, gelin parmağı gibi değişik isimlerle de bilinmektedir. Afrika, Yeni Zelanda, Amerika, Avustralya ve Akdeniz Bölgeleri' nde çok yaygın olmakla beraber bilinen 60 kadar türü vardır. En yaygın türleri Daucus sativus ve Daucus  corata dır. Rengini karoten maddesinin verdiği havuç, Vitamin yönünden zengin olup birçok vitamini bünyesinde barındırır. Özellikle A vitamini yönünden çok zengindir. Havuç, A vitamini ve beta keroten açısından çok zengin olduğu için başta kanser olmak üzere, ur ve birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Ayrıca cilt ve göz sağlığı için önemli besin deposudur.

Kansere Etkisi; Zengin miktarda beta karoten içeren havuç, kanseri önlemede çok önemli rol oynayabilir. Ayrıca bu konuyla ilgili olarak yapılan bazı bilimsel araştırmalar, havucun prostat kanserine karşı koruyucu özelliğinin olduğunu ortaya konmuştur. Dahası, sigara kullanan ve düzenli olarak havuç tüketen kişilerin, sigara kullanıp havuç tüketmeyenlerden daha az kansere yakalandıkları yapılan araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Bu araştırma sonuçlarına bakılarak havucun sigara içen kişilerde akciğerde meydana getirdiği yıkımı giderdiği söylenebilir.

Bütün bunların dışında havuç özütü lösemi hücrelerinin üzerinde olumlu yönde etkisi  ve ayrıca içerdiği beta karoten son zamanlarda çok sık rastlanan kolon kanseri yakalanma riskini de azalttığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden havuç tüketiminin düzenli bir şekilde yapılması çok riskli ve ölümcül hastalıklara yakalanma azaltmaktadır. Havuç içerdiği diğer önemli anti neoplastik maddeler den olan falcarinol  birinci özelliği Tümör oluşumuna engel olması ve tümör oluşumuna sebep olan unsurların ortadan kalkmasına katkı sağlamasıdır. Ayrıca mantar hastalıklarına karşıda etkili olduğu belirtilmektedir.

Gözlere ve Cilde Faydaları; Havuç ta bulunan A vitamini gözlerimiz için önemli vitaminlerden biridir. Beta karoten açısından zengin olan havuç sağlıklı gözlere sahip olmamızda etken bir maddedir, bunun yanında yaşlanmadan dolayı meydana gelen göz rahatsızlıkları oluşumuna karşı koruyucu görevi yapmaktadır. Yaygın bir göz hastalığı olan katarak oluşumunu engeller yakalanma riskini en aza indirir.
Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda cildi korur ve temizler. Güneş ışınlarına karşı vücudu koruyucu özelliği vardır. Saç, tırnak ve ciltte vitamin eksikliğinden dolayı oluşan kuruluk ve kırılganlığı ortadan kaldırır. Ayrıca bol miktarda A vitamini içerdiği için kara leke, akne ve kuru cilt sorunlarına karşı etkilidir. Özellikle kış aylarında kuru yağsız ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve döküntüleri giderme noktasında yardımcı olmaktadır. Havuç suyu, cilde direk masaj yoluyla da uygulanmaktadır. Böylece üst sevide verim almak mümkün olacaktır. 
Havuç Faydaları
Kısaca; Havuç ve suyu, mesane, kolon, meme, akciğer ve meme kanserlerini engellediği bilimsel verilerle ispatlanmış, içerdiği protein sayesinde kemik yapısı için önem arz eder, aynı zamanda Kemik sağlığını koruduğu ve kemik hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı gözlemlenmiştir. Düzenli bir şekilde havuç suyu tüketmek karaciğerde oluşan toksinlerin atılmasına ve toksin birikimini engeller. Demir ve oksijen birikimini artırır, kilo vermeye, kasların gelişmesine yardımcı olur.
]]>
Havuç Topları https://www.havuc.gen.tr/havuc-toplari.html Fri, 30 Nov 2018 12:16:11 +0000 Havuç topları, tüm ev hanımlarının evinde mutlaka yapmış olduğu kolay pasta tariflerinden biridir. Özellikle çocukların çok sevdiği bir pasta türüdür. Çocuk olan her evde sıklıkla yapılan bir pastadır. Aslında pastadan Havuç topları, tüm ev hanımlarının evinde mutlaka yapmış olduğu kolay pasta tariflerinden biridir. Özellikle çocukların çok sevdiği bir pasta türüdür. Çocuk olan her evde sıklıkla yapılan bir pastadır. Aslında pastadan ziyade pasta türü ya da aperatif pasta da denilebilir. Havuç yapılan bir çok pasta türü vardır. Bunların başında tatlılar, havuç topları, çizerseler, kekler, tartları en başta tercih edilen türleridir. Havuç ile yapılan pastalar arasında çok kolay ve pratik olan kesinlikle havuç toplarıdır. Sevdiklerinize özel günlerinizde, doğum günlerinde yılbaşlarında yapabileceğiniz tariflerdendir.  Hem sağlıklı hem pratik hem de çok lezzetli bir tariftir. Yapımı unda oldukça kolay ve pratik olması sık sık yapılmasına fırsat veriyor. Özellikle özel günlerde süslü çubuklar ya da kürdanlar kullanılarak servis edildiğinde çok daha şık bir görünüme de kavuşacaktır. Çok sevilen bu tarife bakalım.

Havuç topları yapımı için gerekli malzemeler
 • 1 kilo havuç
 • 1 çay bardağı dövülmüş ceviz
 • 1 tatlı kaşığı margarin
 • 1/2 su bardağı toz şeker
 • 1 çay bardağı Hindistan cevizi
 • 1/2 paket petibör bisküvi 
 • 1 çay kaşığı tarçın
Havuç Topları
Havuç topları yapılışı, havuç topları yapımı için ilk olarak havuçlar yıkanır ve rendenin büyük kısmı ile rendelenir. Rendelenen havuçlar bir tavaya alınır ve üzerine bir tatlı kaşığı margarin ile yarım su bardağı toz şeker ilave edilir. Tava ocağa alınır ve altı açılır. Havuçlar pişirilmeye başlanır. Yaklaşık 15 dakika piştikten sonra üzerine yarım paket bisküvi robottan geçirilerek ya da el ile iyice ezilerek eklenir. Karıştırılmaya devam edilir. Ardından dövülmüş ceviz ve tarçını da ekleyip iki dakika daha ocakta tutuyoruz. Ardından ocağı kapatıp tavayı alıyoruz. Soğuması için bir kenara alıyoruz. İyice soğuduğunda ceviz büyüklüğünde parçalar alarak elimizle yuvarlıyoruz. Elinize yapışır ise elinizi hafiften sıvıyağa batırabilirsiniz. Tüm yuvarlanan havuç topları Hindistan cevizine bulanır. Üzerine kürdan batırılarak servis tabağına alınır. Bir saat kadar buzdolabında dinlendirilir ve ardından servise hazır. Afiyet olsun.
]]>
Havuç Tatlısı https://www.havuc.gen.tr/havuc-tatlisi.html Sat, 01 Dec 2018 00:51:59 +0000 Havuç Tatlısı, Havuç toprak altında yetişen sebze olarak tüketilen bir bitki türüdür. Serin ve sert toprağı sever, soğuğa karşı dayanıklıdır. Her bölgede yetişen havucun altmıştan fazla türü vardır. En bilindik olan Havuç Tatlısı, Havuç toprak altında yetişen sebze olarak tüketilen bir bitki türüdür. Serin ve sert toprağı sever, soğuğa karşı dayanıklıdır. Her bölgede yetişen havucun altmıştan fazla türü vardır. En bilindik olanı siyah havuç, beyaz havuç ve turuncu olanıdır. En çok tüketileni ise turuncu olan havuçtur. Havuç hemen hemen her yerde kullanılır. Çorbalarda, yemeklerde, salatalarda ve tatlılarda çoğunlukla kullanılır. Ama havuç genel olarak salatalarda daha da çok kullanılır. Havuç besin değeri yönünden de çok zengindir. Özellikle içinde A vitamini vardır, ve bunun yanı sıra diğer vitaminleri de barındırır. İnsan vücudu için gerekli bir besin maddesidir. Havuç suyu sıkılır içilirse göz bozukluklarına iyi gelir. 

Bir çok yerde kullandığımız havucun tatlısı da yapılır. Havuç tatlısı hem hafif, hemde besleyicidir. Yapımı da oldukça kolay ve pratiktir. Ben size çok güzel bir lezzet olan muhallebili havuç tatlısı yapacağım. Hem göze, hem de damağa hitap ediyor. Bu tatlıyı çocuklarınız da çok severek tüketecek. Şimdi havuç tatlısını yapmaya başlayalım.

Havuç tatlısı malzemeleri
 • 5 tane havuç
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı hindistan cevizi
 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz
 • 1 paket petibör bisküvi
Muhallebisi için 
 • 5 su bardağı süt 
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 2 çorba kaşığı nişasta 
 • 2 çorba kaşığı un
 • 1 çorba kaşığı tereyağ
 • 1 paket vanilya
Üzeri için
 • Biraz tarçın
 • 1 çay bardağı hindistan cevizi
Havuç Tatlısı
Yapılışı: İlk önce havucu hazırlayalım, havuçları rendeleyip, şekerle pişene kadar tavada pişirin. Sonra üzerine bisküvileri ezin ve karıştırın. Daha sonra cevizini de ekleyip karıştırın. Hindistan cevizini bir borcamın içine serelim. Sonra üzerine hazırladığımız havucu yayalım. Havuç tatlımız soğuyana kadar bizde muhallebisini hazırlayalım.

Muhallebisi için sütü bir tencereye boşaltalım. Sonra üzerine un, nişasta ve şekeri ekleyip ocağa alalım ve karıştıra karıştıra pişirelim. Pişmeye yakın üzerine yağını ve vanilyasını ilave edelim. Yağ eriyene kadar muhallebiyi pişirelim. Piştikten sonra ocağı kapatalım ve biraz soğutalım. Soğuduktan sonra hazırladığımız havucun üzerine dökelim. Üzerini hindistan cevizi ve tarçınla süsleyelim. Buzdolabında 1-2 saat kadar dinlendirelim. Soğuduktan sonra servise hazır, dilimleyerek servis yapalım.
]]>
Sütlü Havuç Çorbası https://www.havuc.gen.tr/sutlu-havuc-corbasi.html Sat, 01 Dec 2018 09:36:11 +0000 Sütlü havuç çorbası, Süt ve havuç sağlık açısında önemli besin değerlerine sahiptirler. Havuç ve süt zeka gelişiminde en çok etkili olan yiyeceklerdir. Fakat sütü veya havucu sevmeyen kişiler sütlü havuç çorbasını i Sütlü havuç çorbası, Süt ve havuç sağlık açısında önemli besin değerlerine sahiptirler. Havuç ve süt zeka gelişiminde en çok etkili olan yiyeceklerdir. Fakat sütü veya havucu sevmeyen kişiler sütlü havuç çorbasını içerek aynı besin değerini alabilirler. Kalori bakımında besleyici değerlere sahiptir. Süt veya havuç sevmeyen çocuklara sütü ve havucu sevdirmek için tercih edilmelidir. Sütlü havuç lezzet bakımında da oldukça güzel olduğundan çok tercih edilir. Yapımı bakımında da oldukça kolay ve çabuk yapılır.

Malzemeleri
 • 2 tane havuç
 • 2 yemek kaşığı un
 • 1 su bardağı süt (soğuk olması tercih edilmelidir.)
 • 1 tutam kuru nane
 • 2-3 su bardağı su
 • 1 çay bardağı sıvı yağ 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
Sütlü Havuç Çorbası
Yapılışı: İlk olarak havuçlar yıkanır ve soyulur. Soyulduktan sonra havuçlar rendelenir. Daha sonra derin bir tencereye sıvı yağ konulur ve havuç kızartılır. Havuç çok kızartılmamalıdır ki besin değeri kaybolmasın. Havuçlar kıvamında kızardıktan sonra nane ve un konulur ve karıştırılır. Üzerine süt ve su eklenir. Kaynayana kadar orta ateşte sürekli karıştırılır. Kaynamasına yakın tuz atılır ve ocağın altı azaltılarak kısık ateşte 10 dakika daha piştikten sonra hemen sıcak bir şekilde servis edilir. Afiyet olsun
]]>
Muhallebili Havuç Tatlısı https://www.havuc.gen.tr/muhallebili-havuc-tatlisi.html Sun, 02 Dec 2018 08:23:32 +0000 Muhallebili Havuç Tatlısı, muhallebi en çok çocukların severek tüketmiş olduğu sütlü tatlıların en başında gelmektedir. Genellikle muhallebilere farklı çeşitte bisküviler ile hazırlanırken aynı zamanda bal kabağı, havu Muhallebili Havuç Tatlısı, muhallebi en çok çocukların severek tüketmiş olduğu sütlü tatlıların en başında gelmektedir. Genellikle muhallebilere farklı çeşitte bisküviler ile hazırlanırken aynı zamanda bal kabağı, havuç eklenerek de farklı lezzette muhallebiler hazırlanmaktadır. Özellikle A vitamini bakımından zengin olan havuç çok faydalı bir besin maddesidir. Havuç ayrıca gözler içinde oldukça faydalıdır hem çocukların hem de yetişkinlerin en fazla tüketmesi gereken besinlerin arasında yer almaktadır. Havuç sadece tatlılarda değil, salata olarak ya da farklı soslar ile hazırlanarak da tüketilmektedir. İsterseniz havuç ile çocuklarınıza ya da ikramlık olarak küçük toplar da hazırlayabilirsiniz. Ancak sütlü muhallebiler de özellikle havuç çok farklı bir tat katmaktadır. Hem görünüm olarak hem de lezzet bakımından havuçlu muhallebiyi mutlaka sizlerde denemelisiniz. 

Muhallebili Havuç Tatlısı İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 4 adet orta boy havuç
 • 1 paket petibör bisküvi
 • 1 su bardağı toz şeker
 • Hindistan cevizi (muhallebinin tabanı için)
 • 1 su bardağı ceviz içi (isteğe bağlı)
Muhallebi İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 4 su bardağı süt
 • 1,5 çorba kaşığı nişasta
 • 2 çorba kaşığı un
 • 5 çorba kaşığı toz şeker
 • 1 paket vanilya
Muhallebili Havuç Tatlısı
Muhallebili Havuç Tatlısının Üzeri İçin
 • Toz tarçın
 • Hindistan cevizi
Muhallebili Havuç Tatlısının Yapılışı, ilk önce havuç tatlısını hazırlamak için havuçları güzelce yıkayalım ve ardında rendeleyin. Daha sonra tavanın içerisine rendelenen havuçları alalım ve üzerine toz şekeri ekledikten sora kısık ateşte yaklaşık olarak 20 dakika kadar pişirelim. Bu arada petibör bisküvileri elimiz ile küçük parçalar olacak şekilde kıralım. Pişirdiğiniz havuçlar ılıdıktan sonra bisküvi parçalarını ve çekilmiş ceviz içini ekleyelim karıştıralım. Tatlınızı koyacağınız borcam kabının tabanını hafif ıslattıktan sonra Hindistan cevizini her tarafını kaplayacak şekilde serpelim. Üzerine hazırlamış olduğunuz havuçlu karışımı dökerek her tarafına yayarak kaplayalım. Muhallebiyi hazırlamak için tencerenin içerisine sütü, unu, nişastayı, toz şekeri ve vanilyayı ekleyerek mikser ile iyice çırpalım. Daha sonra ocağın üzerine alalım ve orta dereceli ateşin üzerinde karıştırarak pişirelim. Pişirdiğiniz muhallebiyi havuçlu karışımın üzerine dikkatli bir şekilde dökerek yayalım. Muhallebili havuç tatlısı ılıdıktan sonra üzerini süslemek için tarçın ve Hindistan cevizini serpelim. Soğuması ve dinlenmesi için buzdolabına kaldıralım. Dinlenmiş ve soğumuş olan Muhallebili havuç tatlısını dilimleyerek servis tabağına alalım. Afiyet olsun.
]]>
Rüyada Havuç Görmek https://www.havuc.gen.tr/ruyada-havuc-gormek.html Sun, 02 Dec 2018 09:44:31 +0000 Rüyada Havuç Görmek, Hayırlı işlere, yakınlarından menfaat görmeye, zorluklardan kurtulup aydınlanmaya, zenginliğe, yaşanılan haksızlıklardan sonra ulaşılan haysiyete, hak edilen itibara kavuşmaya, hastalıklardan kurtulmaya Rüyada Havuç Görmek, Hayırlı işlere, yakınlarından menfaat görmeye, zorluklardan kurtulup aydınlanmaya, zenginliğe, yaşanılan haksızlıklardan sonra ulaşılan haysiyete, hak edilen itibara kavuşmaya, hastalıklardan kurtulmaya, bol şans ve kısmete delalet eder. Rüyada havuç yediğini görmek, rüya sahibinin duygusal hayatında iyi bir insanla karşılaşacağına ve bu insanla hayatının en güzel zamanlarını geçirip mutluluğu yakalayacağı anlamına gelir.

Rüyada havuç soyduğunu görmek, rüya sahibinin karşılaşacağı zahmetli işlere, istediği şeylerde sorunlar yaşamasına ve isteklerinin karşılanamayacağı anlamına gelir. Rüyada havuç topladığını görmek, geçim sıkıntısına düşmeye ve maddi açıdan zor günler geçirip arzularına ulaşamamak şeklinde yorumlanır.

Rüyada havuç satın aldığını görmek, rüya sahibinin ferahlayarak huzur bulacağı, sağlıklı ve neşeli günler yaşayıp işlerinin ve kazancının artıp sıkıntılardan kurtulacağı şeklinde tabir edilir. Rüyada havuç sattığını görmek, rüya sahibinin elindeki bazı malları yapacağı ufak bir hata nedeniyle elinden çıkaracağı anlamına gelir.

Rüyada havuç suyu görmek, dertlerden kurtulup derman bulmaya, rüya sahibinin sıkıntılı durumundan feraha çıkıp kafasının rahatlamasına ve huzur bulmasına işaret eder. Rüyada havuç dağıttığını görmek, rüya sahibinin yakın çevresindeki kişilere yardımının dokunacağına, güler yüzlü kimseye ve dostlar arasında yapılacak olan güzel muhabbet anlamına gelir.
Rüyada Havuç Görmek
Rüyada havuç salatası görmek, rüya sahibinin iş hayatında olacak olan olumlu gelişmelere, bol kazanca helal paraya ve kişinin hanesine girecek olan temiz nimetlere alamet eder. Aynı zamanda bu rüya rüya sahibi eğer bekar ise hayırlı bir kısmete işaret eder.
]]>
Siyah Havuç https://www.havuc.gen.tr/siyah-havuc.html Mon, 03 Dec 2018 06:39:24 +0000 Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Şalgam suyunun haricinde siyah havucun tek başına da suyu birçok sağlık sorunu için tüketilebilir. Yapılan çalışm Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Şalgam suyunun haricinde siyah havucun tek başına da suyu birçok sağlık sorunu için tüketilebilir. Yapılan çalışmalara göre siyah havucun, antioksidan ve antosiyanin özellikler taşıdığı ortaya konmuştur. Siyah havucu kış aylarında taze olarak temin etmek ve tüketmek mümkündür. Siyah havuç, rende, salata ve su olarak tüketilebilir.

Siyah havucun kökü sebze olarak kullanılır. Yaprakları parçalı, çiçek kısmı ise şemsiye şeklinde, beyaz ve küçük yapıdadır. Yumuşak ve kumlu topraklarda yetişen siyah havuç, ülkemizde en çok İç Anadolu Bölgesinde, özellikle Konya'da yetiştirilmektedir. Sebze Kasım ve Aralık aylarında hasat edilir. Çiğ tüketilme özelliği olan sebze, salata, turşu ve yemeklerde de kullanılır. Siyah havuç ayrıca sirke yapımında kullanılan bir besin maddesidir. Siyah havuçtan üretilen sirke güne dinç başlamak için sulandırılarak içilebilir. Ayrıca salatalara ya da farklı yemeklere sos olarak da kullanılabilir.

Siyah havucun faydaları

 • Siyah havuç göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Göz ve çevresinde oluşabilecek rahatsızlıkları önleyici özelliği bulunmaktadır.
 • A vitamini, selenyum minerali bakımından zengin içeriğe sahiptir.
 • Siyah havuç mide ve ülser hastalığına karşı fayda sağlar.
 • Az yemek yiyen ya da iştahsızlıktan yakınan kişilerde iştah açıcı özellik sağlar.
 • Sarılık ve verem gibi tehlikeli hastalıklara karşı iyi gelir.
 • Yüz, boyun ya da ciltte oluşan kırışıklıkları giderici ve önleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Saç sağlığını korur.
 • Zihinsel yorgunluğa karşı iyi gelir.
 • Serbest radikaller ile mücadele etme kabiliyetini arttırır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Kötü kolesterole karşı faydalıdır.
 • Cildin sağlıklı ve daha parlak görünmesini sağlar.
 • Damar sertliğine karşı iyi gelir. Ayrıca kan dolaşımını arttırır, kanın vücutta daha rahat dolaşmasını sağlar. Kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi gelir.
 • Diş yapısının kuvvetlenmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Kansızlığa karşı iyi gelir. Uzmanlar tarafından kansızlık yaşayan kişilere önerilmektedir.
 • Anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.
 • Antioksidan etkisi ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücudun daha dinç ve enerjik kalmasını sağlayarak, savunma mekanizmasını iyi gelir.
 • Vücutta oluşabilecek iltihaplara karşı faydalıdır. İltihabın giderilmesini yüksek ateşin düşmesini sağlar.
 • Kabızlık ve ishale karşı iyi gelir.
 • İçeriğinde yer alan antosiyanin adlı bileşen oranı turuncu havuca nazaran daha fazladır. Antosiyanin bulunan besinlerin antioksidan özelliği daha yüksektir. Bu nedenle antosiyanin içeren besinler insan sağlığı için daha faydalıdır.
 • Kolon kanserine karşı iyi gelir.
 • Romatizmaya bağlı gelişen hastalıklar üzerinde etkilidir. Romatizmaya bağlı yaşanan ağrıları hafifletici özelliği vardır.
 • Kılcal damarlara direkt etki eden bir besin maddesidir.
 • Diyabet hastalarında görülebilecek problemleri minimum seviyeye indirir.
 • Hücrelerin onarılmasını ve güçlenmesini sağlar.
 • Astım, bronşit ve ses kısıklığına karşı iyi gelir.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Açık yara ve kesiklerin iyileşme sürecini kısaltır.
 • Bağırsak hareketlerini düzenler.
Siyah Havuç

Siyah havucun zararları

Siyah havuç sağlık açısından çok faydalı bir besin maddesidir. Ancak çok nadir durumlarda bazı yan etkilere neden olabilir. Özellikle aşırı tüketim nedeniyle bazı problemler yaşanabilir.

 • Aşırı tüketildiğinde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Aşırı tüketime bağlı olarak şişkinlik ya da hazımsızlığa yol açabilir.
 • Uzmanlar tarafından günlük en fazla 2 adet tüketimi tavsiye edilmektedir.
]]>
Havuç Salatası Yoğurtlu https://www.havuc.gen.tr/havuc-salatasi-yogurtlu.html Tue, 04 Dec 2018 05:44:37 +0000 Havuç salatası yoğurtlu, havuç salataları çok sevilerek tüketilen meze çeşitlerindendir. Herkes tarafından çok sevilerek tüketilir ve bir çok çeşidi yapılır. Yoğurtlu havuç salatası da en sevilen havuç salatalarındandır. Havuç salatası yoğurtlu, havuç salataları çok sevilerek tüketilen meze çeşitlerindendir. Herkes tarafından çok sevilerek tüketilir ve bir çok çeşidi yapılır. Yoğurtlu havuç salatası da en sevilen havuç salatalarındandır. Tüm yemeklerin yanına oldukça yakışan bir meze çeşididir. Hafif ve lezzetli bir meze tarifidir. Çok sevilen bu mezenin yapımı da oldukça kolay ve pratiktir. Havuçlu yoğurtlu salata yapımına bakalım.

 Yoğurtlu Havuç salatası yapımı için gerekli malzemeler 
 • 6-7 tane havuç
 • 2 su bardağı yoğurt
 • 3 diş sarımsak 
 • 4-5 dal maydanoz
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 5 tane ceviz içi
Havuç Salatası Yoğurtlu
Yoğurtlu Havuç salatası yapılışı, salatanın yapımı için ilk olarak havuçlar yıkanır ve soyulur. Rendenin büyük kısmında çok ezilmeden de rendelenir. Rendelenen havuçlar bir tavaya alınır ve üzerine üç yemek kaşığı sıvı yağ eklenir. Sıvı yağ eklenince ocağa alınır ve altı açılır. Havuçlar yumuşayıncaya kadar kavrulur. Ardından ocaktan alınır ve derin bir kaba konulur. Havuçlar soğurken sarımsaklı yoğurt hazırlanır. Bunun için sarımsaklar soyulur ve tuz ile beraber ezilir. İki su bardağı yoğurt bir kaba alınır ve üzerine sarımsaklar eklenerek iyice karıştırılır. Soğuyan havuçların üzerine yoğurt eklenir. Havuç ve yoğurdun karıştırılması yapılır ve bir servis tabağına alınır. Üzerine maydanozlar yıkanır ve ince ince doğranarak eklenir. Son olarak da ceviz içi ile üzeri süslenerek servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Havuç Suyu https://www.havuc.gen.tr/havuc-suyu.html Tue, 04 Dec 2018 14:42:30 +0000 Havuç suyu, hemen hemen herkesin sevdiği bir sebzedir havuç. Sevdiğimiz bu sebze bizler için oldukça sağlıklı ve faydalı bileşiklere sahiptir. Sağlığımıza bir çok faydası olan havuç suyu sıkılarak tüketilir. İçerisindek Havuç suyu, hemen hemen herkesin sevdiği bir sebzedir havuç. Sevdiğimiz bu sebze bizler için oldukça sağlıklı ve faydalı bileşiklere sahiptir. Sağlığımıza bir çok faydası olan havuç suyu sıkılarak tüketilir. İçerisindeki hafif şekerli tadından dolayı da oldukça sevilerek tüketilen bir sebze suyudur. Havuç suyunun içerisinde bol miktarda besin ve vitamin vardır. Bu özelliğinden dolayı tedavi edici bir sebzedir. Havuç suyunun sağlığımıza olan bir çok faydasından bazılarına bakalım.

Havuç suyu faydaları
 • İçerisinde bol miktarda vitamin içerir ve vücudumuza güç ve direnç verir. 
 • Vücudu temizleyici özelliği vardır.
 • Kabızlık sıkıntısı çekenlere çok iyi gelir.
 • Vücut yorgunluğunu alır ve enerji verir.
 • Havuç hiç bir sebze de bulunmayacak kadar beta karoten içerir ve havuç suyu içildiğinde beta karoten vücutta direk A vitaminine dönüşür. A vitamini ise göz sağlığımızı korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olan bir vitamindir. Bu nedenle göz sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir.
 • Kemik ve diş sağlığını korur ve güçlendirir.
 • Tiroid bezinde oluşan sıkıntıların giderilmesine yardımcı olur ve oluşabilecek hastalıklara karşı savaşır.
 • Saç, tırnak ve cilt üzerinde bir çok olumlu etkisi vardır. Tırnaklarınızın ve saçınızın güçlenmesini sağlar ve kırılmaları önler. Cilde ise canlılık ve parlaklık kazandırır.
 • Karaciğer ve çevresinde oluşan yağlanmalar üzerinde oldukça etkilidir. Düzenli olarak havuç suyu içerek bu sıkıntılardan kurtulabilirsiniz.
Havuç Suyu
 • Kötü kolesterole karşı savaşır ve kolesterolün normale inmesini sağlar. 
 • Kas rahatsızlanmalarına iyi gelir.
 • Kan damarlarının güçlenmesinde etkilidir.
 • İltihaplanmalara ve iltihaplı hastalıklara karşı savaşır.
 • Vücutta kansere sebep olabilecek hücreleri engeller ve vücudu onlardan arındırır.
 • Yaşlanmaya ve yaşlılık belirtilerine karşı savaşır cildin daha genç görünmesini sağlar.
 • Kırışıklıklara ve ciltte oluşan bozukluklara karşı savaşır.
 • Hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlar.
 • Antiseptik özelliği vardır ve bundan dolayı yaralanmalar havuç suyu ile tedavi edilir. Hem de yaralı bölgede kısa süre de onarım sağlar.
 • Sindirim sistemini iyi çalıştırmanıza ve şişkinlik gaz gibi sıkıntılara iyi gelir.
 • Hamileler ve küçük çocuklara da oldukça faydalıdır. 
]]>
Havuç Mezesi https://www.havuc.gen.tr/havuc-mezesi.html Wed, 05 Dec 2018 09:40:48 +0000 Havuç mezesi, çok sevilen ve hemen her yemek yanına yapılan mezelerden biridir. Lezzetli ve hafif bir tariftir ve oldukça da pratik bir tariftir. Akşam yemeklerinde, kebapların yanında, mangal sofralarında muhakkak kendisine yer bulan Havuç mezesi, çok sevilen ve hemen her yemek yanına yapılan mezelerden biridir. Lezzetli ve hafif bir tariftir ve oldukça da pratik bir tariftir. Akşam yemeklerinde, kebapların yanında, mangal sofralarında muhakkak kendisine yer bulan bir meze tarifidir. Çok sevilen bir meze olması ile beraber oldukça da kolaydır yapımı. Şimdi tarifine bakalım. 

Havuç mezesi yapımı için gerekli malzemeler 
 • 5-6 tane havuç
 • 2 su bardağı yoğurt
 • 2 diş sarımsak 
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ 
 • 7-8 tane ceviz 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1/2 Demet dereotu
Havuç Mezesi
Havuç mezesi yapılışı, havuç mezesi yapımı için için ilk olarak havuçlar soyulur ve ardından yıkanır. Yıkanan havuç ister robotta ister tende de rendelenir. Fakat ezilmemesine dikkat edilir. Rendelenen havuçlar bir tavaya alınır ve üzerine sıvı yağ ilave edilir. Ocağa konularak altı açılır ve kısık ateşte havuçlar yumuşayana kadar pişirilir. Havuçlar derin bir kaba alınarak soğumaya bırakın. Bu sıra da yoğurt hazırlanır. Yoğurt bir kaba alınır ve üzerine sarımsak rendelenir. Tuzu atılır ve iyice karıştırılır. Dereotu yıkanır ince ince doğranır ve bir kaba alınır. Havuçlar soğuyunca üzerine yoğurt eklenir. İyice karıştırılır ve servis tabağına alınır. Üzerine içince doğranmış dere otu ilave edilir. Cevizlerde kırılarak üzerini süslemek için kullanılır. Havuç mezesi servise hazır. Afiyet olsun.
]]>
Havuç Kilo Yaparmı https://www.havuc.gen.tr/havuc-kilo-yaparmi.html Thu, 06 Dec 2018 06:22:58 +0000 Havuç Kilo Yaparmı, Havuç sebzesi, içeriğinde bulunan zengin B, A, C ve K vitaminleri sayesinde vücudun ihtiyacı olan bir çok vitamin ve minerali içerisinde barındıran bir besin deposu olarak bilinmekte ve yaygın şekilde tüketil Havuç Kilo Yaparmı, Havuç sebzesi, içeriğinde bulunan zengin B, A, C ve K vitaminleri sayesinde vücudun ihtiyacı olan bir çok vitamin ve minerali içerisinde barındıran bir besin deposu olarak bilinmekte ve yaygın şekilde tüketilmektedir. Havuç kalori açısından çok düşük lif değeri açısından çok yüksek bir besin olduğundan ötürü diyet yapan kişi veya kişilerin gerek çiğ olarak salatalarda gerekse yalnız başına tüketiminde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Bir adet büyük boy havuç yaklaşık olarak 100 gramdır ve 100 gramlık büyük boy bir havuç 41 kcal 'dır. Havuç sebzesinin başlıca besin değeri şu şekildedir:
 • Protein: 0, 93 gr,
 • Lif: 2, 58 gr,
 • Yağ: 0, 24 gr,
 • Karbonhidrat: 9,58 gr,
 • Kalsiyum: 33 mg,
 • Kalori: 41 kcal,
 • Sodyum: 69 mg,
 • Potasyum: 320 mg,
 • Kolesterol: 0 mg,
 • Vitamin A: 16706 mg,
 • Vitamin C: 5, 9 mg.
Havuç Kilo Yaparmı
Yüksek lif içeriği sayesinde özellikle diyet programı döneminde öğün öncesi, ara öğün veya öğün ile beraberinde tüketimi iştah açıklığını önleyerek erken doyma durumunu sağlamaktadır. Diğer bir yandan da diyet programı dönemi içerisinde sıkça karşılaşılan ve bir hayli sorun yaşanan kabızlık problemini ortadan kaldırmakta yardımcı olan havuç; diyabet hastalarının çiğ şekilde tüketilmesi gereken bir sebzedir. Nedeni ise; havuç pişirildiği zaman şeker seviyesi artan bir sebze olduğundan mütevellit pişmiş havuç kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmektedir.
]]>
Havuç Çorbası https://www.havuc.gen.tr/havuc-corbasi.html Thu, 06 Dec 2018 16:19:10 +0000 Havuç çorbası, havuç çorbası çok sevilen çorba tariflerinden biridir. Oldukça faydalı ve lezzetli bir çorba tarifidir. Havuç çorbası farklı şekillerde yapılan bir çorba tarifidir. Damak tadına göre kimi sütlü havuç çorb Havuç çorbası, havuç çorbası çok sevilen çorba tariflerinden biridir. Oldukça faydalı ve lezzetli bir çorba tarifidir. Havuç çorbası farklı şekillerde yapılan bir çorba tarifidir. Damak tadına göre kimi sütlü havuç çorbası yaparken kimisi ise sebzeli mercimekli olarak yapabilir. Her ikisi de gayet lezzetli olan çorbalardır. Tüm yemeklerinizin yanına yakışan bir çorba tarifidir. Eskilerde sabah kahvaltılarında çorba içildiği dönemlerde mercimekli havuç, sebzeli havuç çorbaları çok tercih edilen çorbalardandır. Besin değeri yüksek olduğundan sizi tok tutacak bir çorba türüdür. Altı aydan sonra bebeklerin de tükettiği bir çorba türüdür. Tabi bebekler için yapıldığında içeriğinde bazı değişiklikler yapılabilir. Her biri birbirinden lezzetli olan havuç çorbalarından en sevdiğim sebzeli havuç çorbası tarifine bakalım.

Havuç çorbası yapımı için gerekli malzemeler
 • 3 adet havuç
 • 1 adet patates
 • 1 adet kuru soğan 
 • 2 diş sarımsak
 • 1 adet domates
 • 1 adet kırmızı biber
 • 1 tatlı kaşığı salça
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı tereyağı 
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 çay kaşığı pul biber 
Havuç Çorbası
Havuç çorbası yapılışı, havuç çorbası yapımı için tüm sebzeler yıkanır. Soğan, patates ve sarımsaklar soyulur. Tencereye havuç, soğan patates biber ve sarımsak doğranarak konulur. Çok küçük olmasına gerek yok. Çünkü blenderden geçireceğiz. Sebzeler doğranarak atıldıktan sonra salçası ve tuzu ilave edilir. Üzerine bir litre kadar kaynar su ilave edilir. Gerekirse daha sonra tekrar su  ilave edilebilir. Bir iki karıştırılır ve ocağa alınıp altı açılır. Havuç ve patatesler pişince ocak kapatılır ve blenderden geçirilir. Gerekirse su eklemesi yapabilirsiniz. Fakat kaynar su eklenmelidir. Çorba blenderden geçince bir kenara alınır ve ayrı bir sos tavasına tereyağı, nane ve pul biber eklenerek kavrulur. Kavrulan tereyağlı sos çorba üzerine ilave edilir. Tekrar ocağa alınarak bir iki kaynatılır. Ardından servis edilir. Servis edilirken yanına limon dilimlenerek servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Havuç Kızartması https://www.havuc.gen.tr/havuc-kizartmasi.html Thu, 06 Dec 2018 17:24:29 +0000 Havuç kızartması, yemeklerde salatalarda oldukça sık kullanılan bir tariftir. Kullanılacak yemeğe ya da salataya göre kızartma yöntemleri değişebilir. Pilavlarda kullanılacaksa küçük küpler halinde doğranır ve kızartılara Havuç kızartması, yemeklerde salatalarda oldukça sık kullanılan bir tariftir. Kullanılacak yemeğe ya da salataya göre kızartma yöntemleri değişebilir. Pilavlarda kullanılacaksa küçük küpler halinde doğranır ve kızartılarak eklenir. Meze yapılacaksa uzun dilimler yapılarak önce haşlanır daha sonra kızartılarak kullanılır. Ya da yoğurtlu mezeler için rendelenerek kızartılır. Şimdi kızartma tarifine bakalım. 

Havuç  kızartması için gerekli malzemeler 
 • 6-7 tane havuç
 • 1/2 çay bardağı sıvı yağ 
 • 1 kase yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 2 diş sarımsak
 • 1/2 Demet dereotu
Havuç Kızartması
Havuç kızartması yapılışı, havuç kızartma yapımı için ilk olarak havuçlar yıkanır ve ihtiyaca göre küçük küpler halinde, julyen ya da halka şeklinde doğranır. Doğranan havuçlar bir salata üzerinde kullanılacak ise julyen tercih edilebilir. Pilavlarda ise küp küp doğranmış olması güzel olur. Yine soteler için julyen ve halka doğrama güzel olur. Biz yoğurt soslu bir meze yapacağımız için julyen tercih ediyoruz. Havuçlar julyen doğranır ve bir tavaya sıvı yağ eklenir yağ ocağa alınıp altı açılır ve ısıtılır. Yağ ısınınca doğranmış havuçlar eklenir. Tava sallanarak kızartılır ki sulanma yapmasın. Kızaran havuçlar servis tabağına alınır. Bu sıra da yoğurt hazırlanır. Yoğurt bir kaba alınır ve üzerine iki diş sarımsak rendelenir. Tuzu atılır ve iyice karıştırılır. Dere otu yıkanır ince ince doğranır ve bir kaba alınır. Havuçlar soğuyunca üzerine yoğurt yoğurt gezdirilerek dökülür. Yoğurdun üzerine doğranmış dereotu serpilir. İsteğe göre üzeri ceviz parçaları ile süslenir. Afiyet olsun.
]]>
Havuç Suyu Kürü https://www.havuc.gen.tr/havuc-suyu-kuru.html Fri, 07 Dec 2018 10:25:30 +0000 Havuç suyu kürü, insanlarda sağlık amacı ile tüketilen şifalı bir kürdür. Birçok uzman kişi tarafından insanlara tavsiye edilen havuç kürü, düzenli bir şekilde kullanıldığında olumlu etkiler ortaya çıkarmaktadır. Havu Havuç suyu kürü, insanlarda sağlık amacı ile tüketilen şifalı bir kürdür. Birçok uzman kişi tarafından insanlara tavsiye edilen havuç kürü, düzenli bir şekilde kullanıldığında olumlu etkiler ortaya çıkarmaktadır. Havuç suyu kürü, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kullanılabilecek ürünlerdendir. Bu kür sayesinde birçok insan tıbbi olarak bile çözemediği sorunları çözebilmektedir. Fakat bu kür bazı insanlarda olumlu etkiler göstermeyebilir. Bu durum, tamamen kişinin vücuduna bağlı olarak değişmektedir. Havuç suyu kürü, sadece yalnız başına değil, istenirse tıbbi tedavilerin yanında da kullanılabilir. Bilindiği gibi havuç içerisinde çok yüksek oranda A vitamini bulunmaktadır. Hatta birçok insan havucu, içerisinde bulunan A vitamini nedeni ile tüketmektedir. Aslında havuç suyu kürü içerisinde havuçtan çok daha fazla A vitamini bulunmaktadır. Çünkü havuçtan elde edilen su, havucun asıl vitaminlerini barındırdığı yerdir. Bu nedenle birkaç havuçtan elde edilmiş olan su daha fazla A vitamini içerir. 

Havuç suyu kürü hazırlamak için dikkat edilecek hususlar:
 • Havuç suyu kürü yapılacak olan malzemelerin kesinlikle taze olması gerekmektedir. Çünkü taze olmayan malzemeler, birçok özelliğini yitirmesinin yanı sıra çok fazla miktarda su kaybetmiş olacaktır. Bu durumda elde edilen su miktarı 

 • düşük olacaktır. Bunun için kolayca eğilip bükülebilen havuçları almamalısınız. Bu durum ürünlerin tazeliğini yitirmiş olduğunun göstergesidir. 
 • Bu durumda dikkat edilecek bir diğer husus ise havuç suyu kürü için alınan malzemelerin tam olarak olgunlaşmış olmasıdır. Tam olarak olgunlaşmamış olan malzemeler içerisindeki vitamin ve mineraller çok düşü olacağı için bu durum, alınacak olan faydaları oldukça olumsuz bir şekilde etkileyecektir. 
 • Havuç kürü için aldığınız havucun rengi bile, sizlere sağlayacağı faydalar üzerinde etkiler yapacaktır. Çünkü havucun rengi ne kadar güçlü ise içerisinde barındırmış olduğu beta karoten maddesi de o kadar yoğun bulunur. 
Havuç suyu kürü, özellikle Alzheimer hastalığında çok ciddi etkiler yaparak iyileştirici bir etki göstermektedir. Bu kür tam olarak hastalığı ortadan kaldırmasa bile tedavi sürecinde vücudun tedavilere cevap vermesini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre havuç suyu kürü, insanlarda yüzde otuz civarında Alzheimer hastalığını iyileştirme etkisi göstermiştir. Havuç suyu kürünün etkisinin arttırılması için yanına ikincil bitkilerin de konulabildiğini söylemek mümkündür. Bu şekilde yaptığınız kürden çok daha fayda alabilirsiniz. 
Havuç Suyu Kürü
Havuç suyu kürünün uygulama şekli:
 • Havuç suyu kürü hazırlandıktan sonra içerisine isteğe bağlı olarak bal eklenebilir. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki bu kürü hazırladıktan sonra çok fazla bekletmeden tüketmeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda bu kür etkilerini yavaş yavaş yitirecektir. Özellikle bazı insanlar bu kürü bir gün önceden fazla yaparak ikinci gün için de buzdolabında bekletirler. Aslında yapılan bu işlem son derece yanlıştır. Sizlerde bu gibi durumlara dikkat edin ve havuç kürünün kesinlikle bekletilmemesi gerektiğini bilin.
 • Havuç suyu kürü içen kişilerin bu kür üzerine herhangi bir şey yeyip içmemeleri gerekmektedir. Bu şekilde mide sadece havuç suyunu emerek faydalarını vücuda sağlayacaktır. Sizlerde bu duruma dikkat etmelisiniz. 
 • Havuç suyu kürü en az üç ay boyunca haftada en az iki üç defa akşam yemeklerinden iki saat sonra bir bardak içilmelidir. Bu şekilde kendinize alışkanlık edinebilirsiniz. 
 • Hazırlanan havuç suyu kürü 5 saat içerisinde tamamen tüketilmiş olmalıdır. 
]]>
Havuç Salatası https://www.havuc.gen.tr/havuc-salatasi.html Sat, 08 Dec 2018 05:58:22 +0000 Havuç salatası, Havuç besin değeri olarak yüksek değerlere sahiptir. Havuç birçok hastalığın ilacı olarak kullanılır. Saç dökülmesine, diş çürümesine, göz rahatsızlığına gibi birçok farklı durumlarda ilaç olarak t Havuç salatası, Havuç besin değeri olarak yüksek değerlere sahiptir. Havuç birçok hastalığın ilacı olarak kullanılır. Saç dökülmesine, diş çürümesine, göz rahatsızlığına gibi birçok farklı durumlarda ilaç olarak tüketilir. Havuç lif bakımında oldukça yüksek değere sahip olduğu için sindirimi de güçlendirir. Havuç sağlık için çok yararlı bir sebze olduğu için çok tüketilmelidir. Havuç salatası, havuç çorbası, ana yemeklere hatta pilava bile konularak tüketilebilir. Çocukların tüketmesi daha çok önemlidir. O yüzden yemeklerin yanına salata veya çocuklara havuç salatası yaparak yedirilmelidir. 

Havuç salatası için gerekli olan malzemeler
 • 4-5 tane havuç
 • 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 2-3 diş sarımsak 
 • 6-7 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
Havuç Salatası
Havuç salatasının yapılışı

İlk olarak havuçlar yıkanır ve güzelce soyulur. Soyulduktan sonra rendelenir. Aman dikkat kolay olsun robotta geçirmeyin. Diğer bir yandan sarımsaklar sorulur ve küçük küçük doğranır. İsteğe göre rendelenir. Derin bir plastik kapta yoğurt ve sarımsak karıştırılır. Yoğurt hazır hale geldikten sonra bir tavanın dibine yağ konulur ve havuçlar diri kalmayacak şekilde kızartılır. Yani havuç suyunu bırakana kadar kızartılmaya devam edilir. Daha sonra başka bir kaba alınarak soğuması için bekletilir. Sıcak bir şekilde konulmaz. Yoğurdun ekşimesine sebep olduğundan salatanın tadını bozar. Havuçlar soğuduktan sonra hazırlanan yoğurt karışımına konulur. Ve üzerine tuz da eklenerek iyice karışana kadar karıştırılır. Karıştırıldıktan sonra hazır hale gelen salata istenilen yemek ile servis edilir. İsteğe göre üzerine ceviz veya tereyağı eritilerek de servis edilebilir. Afiyet Olsun. 
]]>
Mayonezli Havuç Salatası https://www.havuc.gen.tr/mayonezli-havuc-salatasi.html Sun, 09 Dec 2018 00:13:48 +0000 Mayonezli havuç Salatası, Günlük hayatımızda belki çok çalışmaktan belki zaman yetmezliğinden neredeyse yemek yemeye vakit bulamıyoruz. Normal bir menü çıkaramazken çeşitli lezzetlerle çeşitli salatalarla enfes yemeklerle s Mayonezli havuç Salatası, Günlük hayatımızda belki çok çalışmaktan belki zaman yetmezliğinden neredeyse yemek yemeye vakit bulamıyoruz. Normal bir menü çıkaramazken çeşitli lezzetlerle çeşitli salatalarla enfes yemeklerle süslenmiş masalar hayal olmuş bile olabilir. Fakat bir pazar günü akşam yemeği veya tüm ailenin bir araya geldiği bir mangal partisi veya benzeri bir davet zamanlarında tüm haftanın yorgunluğunu ve yemek özlemini giderecek masalar hazırlamak oldukça keyiflidir. Mayonezli havuç salatası tamda böyle bir masanın üzerinde yer alabilecek bir salatadır. Mayonezli havuç salatasını dilerseniz meze olarakta yapabilirsiniz. Dilerseniz sadece bir bulgur pilavının veya herhangi bir kebabın yanına mayonezli havuç salatasını yapıp sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Yapımı oldukça pratik ve kolay olan salata mutfakta sadece 15 dakikanızı alacaktır. Hazırlanışı oldukça pratik fakat lezzetli oldukça fazladır. Sizlerde denemek isterseniz sizlerle paylaştığım mayonezli havuç salatasını deneyebilirsiniz.

Mayonezli havuç salatası için gerekli malzemeler:
 • 6 adet iri havuç,
 • 4 yemek kaşığı yoğurt,
 • 3 yemek kaşığı mayonez,
 • 2 diş sarımsak,
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 2 yemek kaşığı ceviz veya fındık içi,
Mayonezli Havuç Salatası
Hazırlanışı: Öncelikle havuçların üst kabuklarını soyuyoruz. Ardından dilerseniz havuçları rendeleyip dilerseniz küp küp doğraya bilirsiniz. Zeytin yağla havuçları tavaya koyup havuçlar yumuşayıncaya kadar kavuruyoruz. Kavurduğumuz havuçları soğuması için bir kenara koyuyoruz. Ayrı bir yerde derin bir kaseye yoğurt, mayonez, tuz ve iki diş ezilmiş sarımsağı karıştırıyoruz. Daha sonra pişirdiğimiz havuçları hazırladığımız mayonezli karışımın içerisine ekliyoruz. Karıştırdığımız ve servis tabağına aldığımız havuç salatasının üzerine dileğe göre dövülmüş ceviz veya fındık içi ile süslüyoruz. Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.
]]>
Havuç Dilimi https://www.havuc.gen.tr/havuc-dilimi.html Sun, 09 Dec 2018 00:33:59 +0000 Havuç Dilimi, ülkemizin meşhur tatlılarından olan baklavadır. Sebze olarak havuçla hiç alakası yoktur. Sadece kesimden dolayı şekli havuca benzer. Bu tatlıyı yani baklavayı en iyi yapan yer Gaziantep'tir. Gaziantep'te baklava ye Havuç Dilimi, ülkemizin meşhur tatlılarından olan baklavadır. Sebze olarak havuçla hiç alakası yoktur. Sadece kesimden dolayı şekli havuca benzer. Bu tatlıyı yani baklavayı en iyi yapan yer Gaziantep'tir. Gaziantep'te baklava yemeden kimse baklava yedim demesin.

Havuç Dilimi İçin Gerekli Malzemeler:
 • 1 kilogram sert buğday unu
 • 3 adet yumurta
 • 10 gram tuz
 • 100 gram nişasta
 • 700 gram sade yağ
 • 1300 gram antep fıstığı içi
 • 500 gram şeker
 • 3 çay bardağı su
 • Şerbeti için iki buçuk su bardağı su 
Havuç Diliminin Yapılışı:

Hamuru yoğuracağınız kaba unu dökün ve ortasına çukur açın. Açtığınız çukura 3 adet yumurtayı kırın. Tuzu dökün. Yumurta ve tuzu o çukurda çırpın. Daha sonra bir çay bardağı suyu da koyun. yoğurmaya başladıktan sonra hamurun üzerine su serpin. Kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurun. Daha sonra kol kalınlığına getirin ve on dört parçaya kesin. On dört parça hamuru nişasta ile beze haline getirin. On dört beze tek tek yemek tabağı boyutunda açılır ve ikiye yani yedişerli olarak bölünür. Hepsinin arasına tek tek nişasta serpin. Sonra yedişerli grup tek seferde tepsi büyüklüğünde açılır. Bu açtığımız hamur tepsiye koyun. Üzerine bolca antep fıstığı içi serpin.

Havuç Dilimi

Kalan yedişerli hamuru da az önceki hamur gibi açın. Onu da tepsiye yerleştirin. Kesim işlemini de havuç şekline benzer şekilde kesin. Bir tavada tere yağından saf yağ elde edin. Kesilen hamurun üzerine eşit bir şekilde dökün. Fırını düşük ısıya ayarlayın. 30-35 dakika pişirin. Baklava pişerken 2,5 bardak su ile 500 gram şekeri kaynatın. Şerbetin soğuk tatlının sıcak olması gerekir.  Şerbetini çektikten sonra tatlınız hazır.

Afiyet olsun.
]]>
Havuç https://www.havuc.gen.tr/havuc.html Sun, 09 Dec 2018 19:09:37 +0000 Havuç, Maydanozgiller ailesinden koni şeklini andıran bir şekle sahip olan havuç, genellikle Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen bir sebzedir. Turuncu, sarı, kırmızı, beyaz, mor ve siyah renkte yetiştirilebilen havuç bitkisine rengi Havuç, Maydanozgiller ailesinden koni şeklini andıran bir şekle sahip olan havuç, genellikle Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen bir sebzedir. Turuncu, sarı, kırmızı, beyaz, mor ve siyah renkte yetiştirilebilen havuç bitkisine rengini karoten maddesi verir. Yetiştirilen havucun toplanması sonbahar aylarına kadar sürer. Toplanan havuçlar önce çamurları ve yaprakları temizledikten sonra yıkanarak kazılan hendeklilerin içinde depolanır ve taze bir şekilde pazarlara ve marketlere satılır.

Havuç bitkisi, Cildi canlandıran losyonlarda, güneş kremlerinde, reçel ve turşu yapımında, sakız, diş macunu, likör, konserve ve  parfümeri gibi alanlarda oldukça sık kullanılır. Ayrıca havuç kızartması yapılarak, salataların içinde, yemeklerde ve garnitür olarak da kullanılan oldukça faydalı bir bitkidir.

Bir adet havuçta, ortalama olarak % 6 C vitamini, %10 K vitamini, % 2 kalsiyum vardır. Oldukça besleyici bir bitki olan havucun içerisinde bol miktarda A, C, K, B1,B2 ve PP vitaminlerinin yanı sıra karoten, pantolen, likopin, kolik ve fosfor bulunur. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan bu bitkinin sağlığa saymakla bitmeyecek kadar faydası olması nedeniyle bol miktarda tüketilmesi gerekir.
Havuç
Havucun sağlığa faydaları:
 • Antioksidan bakımından oldukça zengin olması nedeniyle kanın temizlenmesine yardımcı olur ve kalp damarlarında olan tıkanmalarının yarattığı yorgunluk ve halsizlik gibi rahatsızlıkları azaltır.
 • Bol miktarda karoten içermesi nedeniyle kanseri önlemede önemi oldukça büyüktür. Özellikle prostat kanserine karşı vücudu koruyucu özelliğe sahiptir. Bunların yanı sıra lösemi hücrelerini öldürür ve kolon kanseri olma olasılığını azaltır.
 • İçerisinde bulunan doğal taksin maddesi sayesinde tümörlerin oluşmasına sebep olan faktörleri ortadan kaldırır. 
 • A vitamini içermesi nedeniyle göz sağlığında oldukça faydalıdır. Yaşlılığın getirdiği göz hastalıklarını ve katarakt gibi göz hastalıklarını azaltır.
 • Protein bakımından zengin olması nedeniyle kemik sağlığını korur ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 • Mantar hastalıklarının azalmasına yardımcı olur.
 • Aşırı sigara tüketen kişilerde akciğerde meydana gelen zararları azaltır.
 • Yaşlılıktan kaynaklanan unutkanlık ve bunama gibi rahatsızlıklarda beyini korur.
 • Zekayı açar ve sinirleri olumlu etkileyerek rahatlık ve sakinlik verir.
 • İçerisinde yüksek oranda lif bulunmasından dolayı sindirim sistemine oldukça faydalıdır.
 • Mideyi kuvvetlendirerek çalışmasını düzenler.
 • Vücuda giren parazitleri temizleyerek hücrelerin onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olur.
 • Güneş ışınlarının zararlı etkisinden vücudu korur.
 • Saçlarda ve tırnaklarda oluşan kuruluğu giderir.
 • Cilde tazelik kazandırır ve sivilce oluşumunu engeller.
 • Cilt kuruluğundan kaynaklanan döküntü ve kaşıntıları azaltarak cildi nemlendirir.
 • İçerdiği mineraller sayesinde dişleri temizler ve bazı diş hastalıklarından dişleri korur.
]]>
Havuç Kürü https://www.havuc.gen.tr/havuc-kuru.html Mon, 10 Dec 2018 02:24:25 +0000 Havuç Kürü, Havuç toprak altında yetişen otsu bir bitki türüdür. Her bölgede yetişen havucun yaklaşık 60'ın üzerinde türü vardır. Havuç hemen hemen her yerde kullanılır. Yemeklerde, çorbalarda ve salatalar da kullanılı Havuç Kürü, Havuç toprak altında yetişen otsu bir bitki türüdür. Her bölgede yetişen havucun yaklaşık 60'ın üzerinde türü vardır. Havuç hemen hemen her yerde kullanılır. Yemeklerde, çorbalarda ve salatalar da kullanılır. Ama çoğunlukla salatalar da kullanılır. Havuç ayrıca suyu sıkılarak da tüketilir. Havucun pek çok faydası vardır. Günümüzde bir çok bitkileri kür olarak yapar ve içeriz insan sağlığı için oldukça önemlidir bu kürler. Havuç kürü de onlardan biridir. Havuç kürü nasıl yapılır ve kullanılır. 

Havuç kürü tarifi

Havuç kürünün yapılışı oldukça kolaydır. Ama havucun taze ve organik olmasına dikkat edin. Havuç kürü için üç tane havucu meyve sıkacağı ile sıkın. Üç tane havuçtan yaklaşık bir su bardağı havuç suyu çıkıyor. Bu kürü her gün taze olarak yapın. Günde iki defa yemeklerden iki saat önce için. Bu kürü yaklaşık 1, 2 ay boyunca kullanın. Kürün belli bir zamandan sonra şifasını görmeye başlayacaksınız. Bu kürü her gün taze olarak sıkın ve için, birkaç gün içerim diye toplu bir şekilde yapıp buzdolabında bekletmeyin. Yoksa vitamini kaçar. Havuç kürünü içtikten sonra üzerine bir iki saat bir şey içmemeye özen gösterin.

Havuç Kürü
Havuç kürünün faydaları
 • Göz için tam bir şifa kaynağıdır. Görme gücünü arttırır.
 • Akciğer ve cilt kanserini önler.
 • Kalp krizi riskini azaltır.
 • Havucun antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden yaralanmalar, böcek ısırması gibi ve benzeri şeyler de tedavi edici özelliğine sahiptir.
 • Havuç suyu hamile kadınlar ve küçük yastaki çocuklar için oldukça faydalıdır.
 • Yapısında A ve E vitamini vardır, anne karnındaki çocuğun gelişimini sağlar.
 • Erkeklik gücünü arttırır. Viagra etkisi verir.
 • Havuç suyu iltihaplanmayı önler.
 • Kolesterol seviyesinin normale inmesini sağlar.
 • Kansere yol açacak bir çok zararlı şeyin vücuddan atılmasını sağlar.
 • Yaşlanmayı geçiktirir.
]]>
Havuç Tarator https://www.havuc.gen.tr/havuc-tarator.html Mon, 10 Dec 2018 09:21:23 +0000 Havuç Tarator, iştah açıcı ve tarifi de oldukça kolay bir mezedir. Çok tercih edilen ve bayanların beş çaylarında yerini alan, lezzetli bir salatadır. Havuç tarator nasıl yapılıyor, hep birlikte göz atalım. Havuç Tarator, iştah açıcı ve tarifi de oldukça kolay bir mezedir. Çok tercih edilen ve bayanların beş çaylarında yerini alan, lezzetli bir salatadır. Havuç tarator nasıl yapılıyor, hep birlikte göz atalım.

Havuç Tarator Malzemeleri
 • 2 adet orta boy havuç
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 diş sarımsak
 • 4-5 yemek kaşığı sıvıyağ
 • Tuz
Havuç Tarator
Yapılışı: Havuçları yıkayın ve kabuklarını soyun. Rendenin iri tarafı ile rendeleyin. Tavaya yağı alın, Havuçları ekleyerek yumuşayana kadar orta ateşte soteleyin. Sarımsağı rendeleyin, biraz tuz ve 1 su bardağı yoğurt ile karıştırın. Pişen havuçları soğuyana kadar bekletin. Hazırladığınız sarımsaklı yoğurdu pişirdiğiniz havuçla karıştırın. Buzdolabında dinlendirdikten sonra servis yapın. Üzerine arzunuza göre maydanoz, dereotu, pul biber ile süsleyebilirsiniz. 

]]>
Havuç Tohumu https://www.havuc.gen.tr/havuc-tohumu.html Mon, 10 Dec 2018 23:15:54 +0000 Havuç Tohumu, Kökü, yaprağı, tohumu, çiçeği ile havuç, bir tabiat harikası. Yüzyılı aşkın süredir geleneksel yöntemlerle havucun bileşimindeki özellikler ile İnsanlar için her türlü şifa kaynağı onlarda! Havuç Tohumu, Kökü, yaprağı, tohumu, çiçeği ile havuç, bir tabiat harikası. Yüzyılı aşkın süredir geleneksel yöntemlerle havucun bileşimindeki özellikler ile İnsanlar için her türlü şifa kaynağı onlarda! Havuç gençlik kaynağıdır ve dört Harika'dan biridir. Her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyür. Konumuz olan havuç tohumu ile ilgili yazımızı değerli okuyucularımızın beğenisine sunuyoruz. Havuç özellikle A vitamini açısından zengin olan kökleri çiğ yada pişirilerek yenen bir sebze türüdür. Vitamin içeriği bol olan havuç da; B1, B2, B3, B6, C, E, K ve potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum mineralleri, protein ve karbonhidrat bulunur. Havuçlar kısa ve uzun şeklindedir. Kısalar turfandalık zamanı için kullanılır. Uzunlar ise yemeklik çeşitleri olarak kullanılır. Havuç tohumları çok ufak olup, kurşuni renkli, hafif sarı renkli ve hafif çengelli bir bitkidir. Çiçekleri beyaz ve pembe renkli, tohumları ise 2-4 mm uzunlukla yumurta şeklindedir. Tohumların ekimden önce tüylerinden temizlenmesi gerekir. Çünkü tüylü olarak yapılır ise, ekim sırasında bazı sorunlar oluşturabilir. İklim istekleri açısından seçici olan havuç, toprak istekleri üzerinde de seçici bir bitkidir. Bu bakımdan havuçlar killi ve kumlu olan topraklarda en iyi sonucu verir. Havuç tohumu iki defa işlenmektedir. Birinci işlem sırasında toprak 30-40 cm derinlikte işlenmelidir. Birinci işlemden sonra 2 veya 3 ton yanmış ahır gübresi verilerek, ikinci toprak işlemesi yapılır. Tavşanların bile havucu ne kadar çok sevdiğini ve yediğini biliyorsunuzdur.  

Tohumu; Havuç iki yıllık otsu bir bitkidir. İlk birinci yılında toprak derinliğinde bulunan ve yenilebilen etli kökleri ile toprak üstü yaprağını ve saplarını geliştirir. İkinci yılında havuç çiçekleri ve tohumları ile oluşur. Ancak bazı yabani havuçlarla birkaç otsu türünde olan havuç, bir yılda gelişimini tamamlar. Aynı yıl içerisinde tohum tüm bölümlerini oluşturmaya başlar. Havuç bitkisi besin değeri olarak etli, kabarık kökü, değişik biçim, renk ve büyüklüklerde olur.

Toprağı; Genellikle şubattan sonbahara kadar ekilebilir. Tohum serpme veya çizgi şeklinde ekilir. Havuç tohumları çengelli olduğu için ekilmeden önce ovalayarak çengelleri kırılır. Havucun yetiştirildiği toprak derin kazılır ve titizlikle işlenir. Eğer havuç kökleri çatallaşır ise özelliğini kaybeder. Havucun toprağındaki yabani otlar elle veya çapayla temizlenir. Ekimden önce toprak, tahtalarla ayrılır. Ekilen tohumlar tırmıkla beraber üzeri bir iki santim kadar kapatılır. Bu şekilde üzerleri bastırılarak toprakla temas etmesi sağlanır. Tohumlar bir ay süre sonra yeşillenmeye başlar ve çiçekleri açar.

Ekimi; Bu uzun sürede tarlanın otlanmasının önüne geçmek için ekim sonrasında yabancı ot ilacı kullanılması önerilir. Sonra havucun durumuna göre iki veya üç defa çapa yapılır. Yapraklanınca da sulayarak seyrekleşmesi sağlanır. Bazı durumlarda ikinci defa seyrekleşmesi yapılabiliyor. Çünkü havuç suyu sevdiği için kurak zamanlarda sulanmalıdır. Bu durumda potasyum, havuçta şeker miktarını ve depolama gücünü artırmaya yardımcı olur.

Sulaması; Havuç tohumu çimlenmeye başlamasından itibaren hasat bitimine kadar, belli aralıklarla düzenli olarak, her çapadan sonra sulaması yapılır.  

Havuç Tohumu

Gübrelemesi; Fosforlu ve potasyumlu gübreler ekimden önce verilir. Azotlu gübreler ise ekimden önce yarısı verilir ve diğer yarısı da fidelerin kurşun kalem kalınlığına ulaştığı zaman verilir. Her iki gübrede havuç tohumunun daha fazla veriminin artmasına neden olur. Böylece kalitesi de yüksek olur.

Hasat zamanı; Havuçlar normal boyutlarını aldıktan sonra hasat edilmesi gerekir. Çünkü köklerin fazla sertleşmesine izin vermeden toplanması daha uygun olur. Erken toplanan havuçlar hem zayıf olur, hem de tatlanmamış olur. Hasat edilmeden bir gün önce sulanması toplamada kolaylık sağlar. Toprak]]> Patates Havuç Salatası https://www.havuc.gen.tr/patates-havuc-salatasi.html Tue, 11 Dec 2018 12:04:02 +0000 Patatesli havuç salatası, özel günlerde yapılacak garnitürler arasında yer almaktadır. Sunumu ile de oldukça güzel görünen patatesli havuç salatası yapımı kolay olan tarihler arasında yer alır. Şimdi yapacağımız pata Patatesli havuç salatası, özel günlerde yapılacak garnitürler arasında yer almaktadır. Sunumu ile de oldukça güzel görünen patatesli havuç salatası yapımı kolay olan tarihler arasında yer alır. Şimdi yapacağımız patatesli havuç salatasının malzemeleri ne paylaşalım.


Malzemeler
 • 250 gram havuç 
 • Bir kilo patates
 • İki yemek kaşığı tereyağı 
 • Bir bağ maydanoz 
 • Bir bağ dereotu 
 • Bir yemek kaşığı tuz 
 • Bir çay bardağı sıvı yağ 
 • Bir tatlı kaşığı karabiber
 • Bir kase yoğurt 
 • Üç yemek kaşığı mayonez 
 • İki diş sarımsak
Yapılışı: Öncelikli olarak yapacağımız patatesli havuç salatası için  patatesi güzel bir şekilde yıkayarak; tencereye koyup haşlarız. Haşlanan patatesleri sıcak hali ile koyarız. Patateslerde sertlik kalmayacak şekilde iyice ezeriz. Patateslerin içerisine iki yemek kaşığı tereyağı ilave ederek; güzel bir şekilde karıştırma işlemine devam ederiz. Karıştırdığımız patatesli tereyağlı karışımın içerisine tuz ve karabiberi de ilave ederek karıştırma işlemine tamamlarız. Daha sonra maydanoz ve dereotunu güzel bir şekilde bol suyla yıkayarak; ince ince doğrayıp, hazırlamış oluruz. Doğradığımız dereotu ve maydanozun bir kısmını hazırladığımız patatesli karışımının içerisine ilave ederiz. Yeşillikleri ilave ettikten sonra güzel bir şekilde yoğurma işlemine devam ederiz. Yoğurduğumuz bu karışımı bir kenarda bekletiriz. Daha sonra havuçları güzel bir şekilde yıkayarak; yüzünü soyarız. 

Soyduktan sonra ince bir şekilde rendeleyerek pişirmek için hazır hale getiririz. Daha sonra tavanın içerisine sıvı yağ ilave ederek havuçları koyup hafif bir şekilde içerisine tuz ekleyerek; kavurma işlemine başlarız. Havuçları kısık ateşte kavurduktan sonra kenarda soğuması için bekletiriz. Yaptığımız patatesli karışımlardan küçük ceviz büyüklüğünde alarak içerisine oyarak şekil veririz. Patatesleri çanak şeklinde getirdiğimiz  zaman içerisine yaptığımız havuç karışımından birer kaşık koyarız. Böylelikle bütün yapacağımız patatesli karışımın içerisine havuçları koyarak;  patates çanağında havuç hazırlamış oluruz. 
Patates Havuç Salatası
Daha sonra yoğurdun içerisine iki diş sarımsağı rendeleyerek üzerine bir tutam tuz atıp iyice karıştırırız. Karıştırdığımız yoğurdun içerisine mayonezi ilave ettikten sonra iyice karıştırma işlemi uygulayarak; yoğurdun güzel bir şekilde hazırlanmasını sağlarız. Bu işlemi uyguladıktan sonra hazırladığımız patatesli havuç salatasının üzerine birer kaşık hazırladığımız sarımsaklı yoğurttan ilave ederiz. Yaptığımız patatesli havuçlu salatanın üzerine daha önce ayırdığımız dereotu ve maydanozdan birer tutam serperek; süslemesini yaparız. Yanında sıcak çay ile servis yapacağımız patatesli havuç salatası servise hazırdır. Afiyet olsun...
]]>